• Budząca się Szkoła

• W roku 2016-2017 nasza szkoła przystąpiła do projektu „Budząca się Szkoła”.

Misją Budzącej się Szkoły, której elementy wprowadzamy w naszej placówce jest wspieranie  transformacji kultury szkolnej  począwszy od opartej na przekazie wiedzy, do opartej na rozwoju potencjału, czyli: od nauczania do uczenia się; wzmacnianie szkolnych inspiratorów zmian; promowanie najlepszych praktyki najnowszych odkryć z obszaru edukacji; wiara w indywidualny potencjał  każdej Szkoły oraz każdego Dyrektora, Nauczyciela i Ucznia, uświadomienie, że rodzice i nauczyciele to sprzymierzeńcy, że w każdym uczniu tkwi potencjał i należy dawać mu siłę sprawczą.

Celem szkoły jest wspieranie uczniów, rozwoju ich indywidualnych talentów, przygotowanie do życia z uwzględnieniem całej jego złożoności. W Budzącej się Szkole, której założenia realizujemy, pozwalamy dzieciom na kreatywność – strach zabija pomysłowość! 30% dzieci chodzi do szkoły ze strachem, a przecież lęk i kreatywne rozwiązywanie problemów się wykluczają.

Kreatywność rodzi się z entuzjazmu, który bierze się ze swobodnego myślenia (gdy nie wszystko zostało z góry narzucone). Kreatywność potrzebuje przestrzeni, w której można ponosić porażki bez strachu przed oceną; dlatego pozwalamy na błędy – błędy to ważne źródło nauki (chodzenia uczymy się przez upadanie). Nauczamy w oparciu o kontakt z realnym życiem, czerpanie wiedzy z doświadczeń. Człowieczeństwo i zdolności praktyczne rozwijają się w świadomie przeżywanej konfrontacji z życiem. Dziecko ma czuć, że jest ważne, potrzebne, że się liczy, może coś zdziałać, sprawić radość sobie i innym; uczymy współdziałania ze sobą jak równy z równym, nauczamy, bazując na emocjach, szacunku, pozwalamy na wyrażanie własnego zdania, umożliwiamy dzieciom mówienie, by czuły się ważne i szczęśliwe.

Projektujemy nowoczesną przestrzeń, by dzieci uczyły się w przyjemnych i estetycznych wnętrzach, wprowadzamy aktywne, ciekawe metody i formy nauczania, zmieniamy przestrzeń wokół szkoły – nowoczesne boisko szkolne, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, edukacyjny ogródek botaniczny, dopasowujemy sygnał dzwonka do okoliczności (świąt), organizujemy wyjazdy edukacyjne, korzystamy z nowoczesnych technologii, lektury czytamy razem z dziećmi...