• Oświęcim-Kraków-Wieliczka

Wycieczka do Oświęcimia, Krakowa i Wieliczki z projektu MEiN "Poznaj Polskę”

Termin: 08.11 - 10.11.2023r.

Otrzymane dofinansowanie : 15 000 złotych

08 listopada 2023r. około południa uczniowie klas VI-VIII dotarli do Oświęcimia, aby tutaj w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau rozpocząć trzydniową wycieczkę w ramach projektu MEiN - ,,Poznaj Polskę’’. Najważniejszym punktem zwiedzania było Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady oprowadzali nas przewodnicy w dwóch grupach. Przybliżyli nam oni miejsce, które stało symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach, Żydach.

09 listopada zwiedzaliśmy Kraków i jego obowiązkowe do zobaczenia atrakcje. Uczniowie zobaczyli Zamek Królewski na Wawelu, a tam dziedziniec zamkowy wraz z panoramą miasta i Smokiem Wawelskim. Zamek był zamieszkiwany przez wielu władców Polski, a ostatecznie wpisano go, razem ze starym Miastem, na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Dalej spacerowali niczym dawni władcy Drogą Królewską w stronę Rynku i Sukiennic. Przewodnik zatrzymał się z grupą przy kościele św. Wojciecha, pomniku Piotra Skargi. Uczniowie podziwiali pozostałości Murów Obronnych. Spacerując urokliwymi uliczkami, między innymi ulicą Floriańską, nasi turyści wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej. Odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Przy Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego przewodnik zwrócił naszą uwagę na ruchomy, grający zegar.

10 listopada, w trzecim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Przewodnicy naszych grup przypomnieli nam legendę o św. Kindze, opowiadali o trudnych warunkach pracy górników i sposobach odzyskiwania soli ze słonej wody, a także o gościach wizytujących w przeszłości kopalnię. Mieliśmy okazje jechać windą, która wyniosła nas z głębokości 135 m pod ziemią na powierzchnię. Po zwiedzaniu Wieliczki dzieci zrobiły zakupu pamiątek i udaliśmy się w drogę powrotną do Słupska, aby 11 listopada, uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości udziału w tej wycieczce.

Nie było żadnych trudności związanych z realizacją wycieczki.

Ogromne podziękowania kierujemy w stronę pana Jacka Słupskiego - właściciela Biura Turystycznego "Przygoda" oraz kierowcy firmy ,,Łyczek’’ - pana Grzegorza. Serdecznie dziękujemy opiekunom - pani Joannie, pani Anicie, pani Kasi i panu Piotrowi.

Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się więcej o zabytkach, historii i kulturze naszej pięknej Ojczyzny. To prawda, że: ,, Podróże kształcą’’.