• Tutoring

• Tutoring to metoda indywidualnej opieki nad uczniem, opartej na relacji mistrz – uczeń, która dzięki integralnemu spojrzeniu na rozwój człowieka stara się o pełny rozwój jego potencjału. Tutoring daje wiele możliwości: nawiązania relacji opartej na zaufaniu, poznania mocnych i słabych stron podopiecznego, poznania jego osobistych celów, wyznaczenia ścieżki rozwojowej, odkrycia talentów, stworzeniu przestrzeni na kreatywność ucznia, który potrzebujae wiedzy, ale również nauki odpowiedzialności, świadomości społecznej, zdolności komunikowania się, troski o drugiego człowieka, umiejętności rozwiązywania problemów, zdolności do prowadzenia działań w zespole, ale przede wszystkim szacunku i wiary w siebie. Ważnym obszarem tutoringu jest nauczanie rówieśnicze, czyli nauczanie dziecka przez dziecko, rówieśnicza współpraca.

W naszej szkole od roku szkolnego 2017/2018 prowadzony jest tutoring rówieśniczy pod hasłem „Projektujemy przestrzeń do rozwoju”. To forma tutoringu, w której rolę tutora dla ucznia klas starszych pełni nauczyciel, natomiast wsparciem tutorskim dla uczniów klas młodszych - starsi, szkolni koledzy. Istotną rolę w naszym przedsięwzięciu ogrywa współpraca międzypokoleniowa. Umożliwia ona dzieciom, młodzieży i starszym weryfikację wzajemnego postrzegania poprzez osobisty kontakt i wspólne działanie na wielu płaszczyznach.

Cele tutoringu rówieśniczego:

• Uczenie się odpowiedzialności w zróżnicowanej wiekowo grupie

• Nauka tolerancji z uwzględnieniem różnorodnych potrzeb, trudności i oczekiwań

• Skuteczna adaptacja do nowych warunków

• Rozwój emocjonalny u dzieci w różnym wieku

• Budowanie adekwatnej samooceny

• Nauka samodzielności

• Rozwój kompetencji społecznych

• Budowa wiary we własne możliwości

• Odkrywanie talentów

• Kształtowanie pozytywnej relacji opartej na szacunku i zaufaniu do siebie nawzajem i tutora

• Stworzenie przestrzeni na kreatywność

Uczniowie potrzebują wiedzy, ale również nauki odpowiedzialności, świadomości społecznej, zdolności komunikowania się, troski o drugiego człowieka, umiejętności rozwiązywania problemów, zdolności do prowadzenia działań w zespole, ale przede wszystkim szacunku i wiary w siebie.

Tutoring rówieśniczy prowadzony w naszej szkole umożliwia dzieciom nabywanie tych wszystkich umiejętności w przyjaznej przestrzeni i atmosferze (nie tylko szkolnej).