Szczęśliwego Nowego Roku
27.12.2019
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
20.12.2019
Konferencja "Dydaktyka. Matematyka. Kompetencje"
09.12.20195 grudnia 2019 r. odbyła się II Konferencja Naukowo - Metodyczna „Współczesna pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna”. Tym razem jej przewodnia tematyka to – Dydaktyka. Matematyka. Kompetencje. Wydarzenie to adresowane było nie tylko do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, jak w roku ubiegłym, ale również nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz nauczycieli matematyki szkół podstawowych.
Konferencja odbyła się w gmachu Akademii Pomorskiej w Słupsku. Patronat nad tym ważnym dla słupskiej edukacji wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Słupska – p. Krystyna Danilecka-Wojewódzka oraz Jego Magnificencja Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku – dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP, a organizatorami byli:
-
Wydział Edukacji Miasta Słupska (dyrektor - mgr Anna Sadlak i zastępczyni - mgr Bogna Winiarczyk)
-
Zakład Edukacji Wczesnej i Systemów Dydaktycznych w Instytucie Pedagogiki Akademii Pomorskiej (dr Jolanta Maciąg, mgr Danuta Rosa,mgr Tomasz Dobrowolski)
-
Słupska Rada Edukacji (dr Jolanta Maciąg, dr Witold Kołodziejczyk)
-
Dyrektor Szkół Podstawowych z Oddziałami Integracyjnymi nr 4- mgr Danuta Wyrwas
-
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 - mgr Grzegorz Borecki
-
Dyrektor Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8 - mgr Tomasz Dobrowolski
-
Liderzy sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej przy Prezydencie Miasta Słupska (mgr Iwona Ollik – SP 6,mgr Małgorzata Skibińska - SP 4)
3Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała Zastępczyni Prezydentki Miasta Słupska Pani Marta Makuch, a głos na wstępie zabrali również:
-
Prorektor ds. Studentów AP, dr hab. Danuta Gierczyńska, prof. AP,
-
Dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku – dr Grzegorz Piekarski,
-
Radny Miasta Słupska – p. Kamil Bierka,
-
oraz przedstawiciele komitetu organizacyjnego – p. Danuta Wyrwas i p. Grzegorz Borecki.
Całą konferencję zaś poprowadzili p. Jolanta Maciąg oraz p. Tomasz Dobrowolski.
Wzruszającą niespodziankę muzyczną zaprezentowała grupa dzieci 4-letnichz Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8, przygotowana przez panie: Martę Czarniak, Dorotę Pytlarczyk i Dorotę Chaberską. A wydarzeniem towarzyszącym konferencji były również wystawy. Jedna - przygotowana przez uczniów klas I – V ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 i ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku pn. „Matematyka wokół nas” oraz druga - przygotowana przez studentów pod kierunkiem p. Danuty Rosy nt. „Sztuka i trójkąt” oraz „Sztuka i geometria”.
Konferencja podzielona była na dwie części. Część WYKŁADOWA, złożonaz dwóch sesji plenarnych, podczas których znane osobistości z dziedziny edukacji wczesnoszkolnej, matematyki oraz terapii przedstawili swoje referaty na bardzo ciekawe tematy zawarte w podtytule konferencji, czyli dydaktyka – matematyka - kompetencje.
W pierwszej sesji plenarnej głos zabrali:
-
dr hab. Barbara Bilewicz-Kuźnia (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiejw Lublinie), Edukacja matematyczna - kompetentnie w działaniu.
-
dr Anna Michniuk (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Nowowmedialne wspomaganie pracy nauczycieli w szkole podstawowej.
-
dr Beata Kloskowska (Akademia Pomorska w Słupsku) – Eksperyment matematyczny.
Podsumowania tej sesji dokonali moderatorzy – dr Anna Rychły-Lipińska, dr Grzegorz Piekarski.
Druga sesja prowadzona była przez dra hab. Romana Tomaszewskiego, prof. AP oraz dr Joannę Grubicką, a swoje referaty przedstawili:
-
dr hab. Maria Groenwald, prof. UG (Uniwersytet Gdański),Czas w kształceniu – czyją jest własnością i kto nim zarządza.
-
dr hab. Agnieszka Nowak-Łojewska, prof. UG (Uniwersytet Gdański), Pracując holistycznie - propozycje rozwiązań inspirowanych doświadczeniami z realizacji międzynarodowego projektu THRIECE.
-
dr Joanna Grubicka, dr Anna Rychły-Lipińska (Akademia Pomorskaw Słupsku) – Młodzi konsumenci online – zjawisko fake news i nowe wyzwania informacyjne.
-
mgr Krzysztof Jaworski (Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog),Współczesne trendy w nauce programowania w Szkole Podstawowej.
Podsumowaniem pierwszej części konferencji była DEBATA, w której rolę moderatorów przyjęli prowadzący, a swoim głosem nt. uczenia matematyki, oczekiwań i sukcesów w edukacji podzielili się:
-
mgr Danuta Wyrwas (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Słupsku)
-
mgr Grzegorz Borecki i mgr Danuta Siewierska (Szkoła Podstawowa nr 6w Słupsku)
-
mgr Tamara Wrona (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku)
-
dr Beata Kloskowska (Akademia Pomorska w Słupsku)
-
mgr Paweł Dajer (Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku)
Druga część konferencji – WARSZTATOWA, to prawdziwa gratka dla wszystkich uczestników, którzy mogli wybrać warsztat z szerokiej oferty, która przedstawiała się następująco:
-
„Zimowe bryły - rozwój kompetencji matematyczno-plastycznych w terapii zajęciowej” – prowadzące: mgr Anetta Sobczak, mgr Anna Jednaszewska,
-
„Odkryj magię nowoczesnej edukacji z Photonem!” - prowadzący:mgr Tomasz Dziermański
-
„Wykorzystanie innowacyjnych metod nauczania z użyciem interaktywnego oprogramowania Mozabook (modele 3D) oraz nauka programowania i kodowania z użyciem dywanu interaktywnego FunFloor” - prowadząca: Maria Zdziech
-
"Sztuka i trójkąt”- prowadząca: mgr Danuta Rosa
-
„Nowoczesne metody nauczania matematyki z wykorzystaniem robota DASH” - prowadzący: mgr Krzysztof Jaworski
-
„Nowe przygody z Mammutico” - prowadzący: mgr Dominik Berliński
-
„Zamień lekcję w przygodę, czyli przepis na escape room – matematyczny pokój zagadek” – prowadząca: mgr Małgorzata Bączyk
-
„A zagra Pani/i ze mną?”- prowadzące: mgr Agata Faryniarz, mgr Katarzyna Sikorska-Maj
-
„Logika, konkret i możliwości- realizacja treści matematycznych w pracyz dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną” - prowadzące mgr Olga Kozłowska, mgr Joanna Król
-
„Z równaniem czy bez równania… czyli o sposobach rozwiązywania zadań konkursowych z matematyki w szkole podstawowej” oraz „Metody geometryczne w zadaniach konkursowych w szkole podstawowej”
- prowadzące: dr Irena Domnik, dr Zofia Lewandowska
-
„Matematyczny misz-masz” - prowadząca: dr Beata Kloskowska.
Bardzo cieszy fakt, że wśród prowadzących warsztaty oraz w panelu dyskusyjnym znaleźli się również nauczyciele szkół organizujących konferencję (SP 4 – Agata Faryniarz, Katarzyna Sikorska-Maj, Tomasz Dziermański; SP 6 – Małgorzata Bączyk), którzy podzielili się dobrymi praktykami z innymi.
W przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami konferencji uczestnicy mogli na bieżąco dzieli
się refleksjami przy aromatycznej kawie, słodkościachczy pokrzepiającym obiedzie – przygotowanych przez JAZZ KITCHEN.
Wsparcia metodycznego i merytorycznego udzieliło wydawnictwo MAC EDUKACJA. Podziękowania należą się także wydawnictwu BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, a za wsparcie medialne przed i podczas wydarzenia – Radiu FaMa i Telewizji SŁUPSK. Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują również w stronę Prezydentki Miasta Słupska p. Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej oraz jej zastępczyni - p. Marty Makuch – które zawsze wspierają mądrą i nowoczesną edukację oraz nauczycieli, w ich aktywności. Są także otwarte na szeroką współpracę z różnymi instytucjami – w tym przypadku na udaną i rozwijającą się współpracę z Akademią Pomorską w Słupsku. Dzięki temu, a także zaangażowaniu wielu osób mogło odbyć się, już po raz drugi, tak ważne wydarzenie.
W tym roku konferencja cieszyła się znacznie większym zainteresowaniem wśród nauczycieli – w porównaniu z rokiem ubiegłym w wydarzeniu uczestniczyło bowiem trzykrotnie więcej nauczycieli. Świadczy to o tym, że organizowanie tego typu szkoleń na terenie naszego miasta jest potrzebne, a tematy związane z edukacją i wspomaganiem rozwoju dzieci niezwykle ważne, zawsze aktualne i wymagające od nauczycieli ustawicznego dokształcania i poszukiwania nowych metod i form pracy dla dobra dzieci.
Autor notatki: Organizatorzy
Autorzy zdjęć: Jacek Borucki, Grzegorz Borecki
-
Wyniki konkursu "To read or not to read"
08.12.2019Miło nam ogłosić, iż w międzyszkolnym konkursie czytania ze zrozumieniem i analizy tekstu w języku angielskim: "To read or not to read", którego kolejna edycja miała miejsce 3 grudnia 2019 w SP8 w Słupsku, w kategorii klas 7 dwóch uczniów naszej szkoły znalazło miejsce na podium:
I miejsce: Bartosz Sadowy
III miejsce: Krzysztof Gumowski
Do konkursu mogło przystąpić po dwóch przedstawicieli z każdego poziomu klas 6-8 danej szkoły.
Gratulujemy!
Wyniki konkursu "Prawa dziecka oczami dziecka"
04.12.2019W międzyszkolnym Konkursie Plastyczno - Informatycznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Słupsku przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrody:
Agnieszka Szewczyk SP2
Julia Kwieczkowska SP1
Aleksandra Cimcioch SP2
Wyróżnienia:
Natan Labuda SP1
Maja Zembrowska SP3
Julia Barabasz SP3
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Archiwum Aktualności